Πρόσφυγες, μετανάστες και κοινωνικός αποκλεισμός

Το πρόγραμμα, που αφορά την υποδοχή των προσφύγων και των μεταναστών από τις τοπικές κοινωνίες και τα φαινόμενα κοινωνικού αποκλεισμού, περιλαμβάνει τρεις ενότητες:

υπερατλαντική μετανάστευση στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής
εγκατάσταση των μικρασιατών προσφύγων στον ελλαδικό χώρο
μετανάστες - πρόσφυγες σήμερα

Το πρόγραμμα λειτουργεί σε συνεργασία με σχολεία της Πρψτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του νομού.

Συνεργασία με το Α' Λύκειο Χαλκίδας

Προβολή του ντοκιμαντέρ «Οι βρωμοέλληνες» σε σενάριο Στέλιου Κούλογλου, που συνοδευόταν από φύλλα εργασίας τα οποία έχουν ετοιμαστεί από τα Γ.Α.Κ. Ευβοίας (φύλλο εργασίας για ανάλυση κινηματογραφικής ταινίας, ασκήσεις σε σχήμα άστρου κλπ.). Περαιτέρω επεξεργασία του υλικού γινόταν στην τάξη.

Έκθεση αρχειακού υλικού για την εγκατάσταση των μικρασιατών προφύγων στον ελλαδικό χώρο

• 9 πίνακες με φωτογραφικό υλικό του Κέντρου Μικρασιατικών Σπουδών
  • 4 πίνακες για την εγκατάσταση στη Χαλκίδα, με αρχειακό υλικό από το Δήμο Χαλκιδέων και ιδιωτικές συλλογές – δημοσιεύματα τοπικών εφημερίδων της εποχής.

Η έκθεση φιλοξενήθηκε στο χώρο της Βιβλιοθήκης του σχολείου και την επισκέφθηκαν μαθητές του Α΄ Λυκείου και Γυμνασίου Χαλκίδας. Αρχικά γινόταν σύντομη εισήγηση από εκπαιδευτικούς του σχολείου για το μικρασιατικό πόλεμο, στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγούνταν στην έκθεση και τέλος εργάζονταν με φύλλα εργασίας που είχαν ετοιμαστεί από την υπηρεσία μας. Οι γονείς των παιδιών μικρασιατικής προέλευσης καλούνταν να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο, με σκοπό την επισήμανση αρχειακού υλικού.

Συνεργασία με το Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας

Σε συνεργασία με Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας Χαλκίδας
Το πρόγραμμα λειτούργησε ως εγκεκριμένο από το ΥΠΕΠΘ πρόγραμμα στο πλαίσιο της «Ολυμπιακής Παιδείας» και διήρκεσε 5 μήνες. Πήραν μέρος 40 μαθητές, ηλικίας 17-40 ετών, και 5 εκπαιδευτικοί. Ορισμένοι από τους μαθητές είναι οικονομικοί μετανάστες.

• Ενότητα 1η: Υπερατλαντική μετανάστευση
    - Έγιναν τρεις προβολές του ντοκιμαντέρ «Οι βρωμοέλληνες» σε σενάριο Στέλιου Κούλογλου (σε μαθητές και γονείς).
    - Η ταινία, δημοσιεύματα τοπικών εφημερίδων της εποχής και βιβλιογραφία των αρχών του 20ού αι. έγιναν αντικείμενο επεξεργασίας με βάση φύλλα εργασίας τα οποία έχουν ετοιμαστεί από τα Γ.Α.Κ. Ευβοίας (βλ. πιο πάνω, συνεργασία με το Α΄ Λύκειο Χαλκίδας).
    - Ενδιαφέρον παρουσίασε το φαινόμενο της σταδιακής αλλαγής στάσης τόσο των Ελλήνων μαθητών απέναντι στους οικονομικούς μετανάστες – συμμαθητές τους, όσο και των ίδιων των οικονομικών μεταναστών και των γονέων τους απέναντι στην πραγματικότητα που αντιμετωπίζουν.
  • Ενότητα 2η: Εγκατάσταση των μικρασιατών προσφύγων στον ελλαδικό χώρο
    Έγινε επεξεργασία τεκμηρίων (φωτογραφικό υλικό, έγγραφα, δημοσιεύματα του τοπικού τύπου της εποχής) που αφορούσαν το θέμα αυτό.
  • Ενότητα 3η: Μετανάστες-πρόσφυγες σήμερα
    Στο πλαίσιο της τρίτης ενότητας, οι ίδιοι οι αλλοδαποί μαθητές του σχολείο, σε ανοιχτή συζήτηση που έγινεμ΄πιλησαν για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Μ βάση ερωτηματολόγιο που είχε συντάξει η ομάδα, συγκεντρώθηκαν μαρτυρίες οικονομικών μεταναστών που ζουν στη Χαλκίδα. Οι μαρτυρίες καταγράφηκαν σε βίντεο. Από αυτή τη διαδικασία, αναδείχθηκαν και ιδιαίτερες ικανότητες των παιδιών.