Στους μαθητές παρουσιάζεται σχετικό υλικό (καρτ ποστάλ, διαφημίσεις, δημοσιεύματα του τοπικού τύπου, έγγραφα κλπ.) που αφορά τη διασκέδαση στην παραλία της Χαλκίδας σε διάφορες περιόδους.

Με βάση αυτό το υλικό φτιάχνεται ένας κατάλογος με διάφορα είδη διασκέδασης, όπως

θέατρο,
μουσική,
φασουλής,
καραγκιόζης,
κινηματογράφος κλπ.

Το είδος της διασκέδασης μπορεί να δίνεται και με εικόνες σε χαρτί με διαφορετικό χρώμα για κάθε είδος διασκέδασης.

Όπου είναι δυνατό, γίνεται συνδυασμός με συγκεκριμένο χώρο. Παράλληλα, προβάλλονται διαφάνειες που εικονίζουν την περιοχή σε διάφορες περιόδους.

Σε μια στήλη πίνακα σημειώνεται το είδος της διασκέδασης που προσφέρονταν στο χώρο.

Ανάλογη εργασία γίνεται για τη λειτουργία που έχουν οι χώροι σήμερα. Καλό θα είναι η καταγραφή που αφορά τη σημερινή εποχή να γίνει κατά τη διάρκεια περιπάτου στην παραλία της Χαλκίδας.

Μεγεθύνουμε μια καρτ ποστάλ της Χαλκίδας με πανοραμική άποψη της παραλίας και την τοποθετούμε σε φελιζόλ. Εκεί επάνω οι μαθητές τοποθετούν τις εικόνες που αντιστοιχούν στα διάφορα είδη διασκέδασης στον κάθε χώρο άλλοτε κμαι σήμερα.

Με βάση το υλικό που συγκεντρώθηκε, γίνεται συζήτηση με θέμα τη διασκέδαση στην πόλη άλλοτε και σήμερα.