Είναι το πρώτο μιας σειράς παρόμοιων προγραμμάτων που έχουν ως στόχο:

Να αξιοποιείται το αρχειακό υλικό στο πλαίσιο όσο το δυνατό περισσότερων μαθημάτων, σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Η εξοικείωση των μαθητών με το αρχειακό υλικό να αρχίζει όσο το δυνατό νωρίτερα. Στις μικρότερες τάξεις επιδιώκεται να αποκτήσει το παιδί μια πρώτη επαφή με το αντικείμενο, συχνά μέσα από το παιχνίδι, ενώ στις μεγαλύτερες η επαφή αυτή γίνεται ουσιαστικότερη, μέσα από την επεξεργασία των τεκμηρίων.

Ο μαθητής να εξοικειώνεται με τη διαδικασία της έρευνας και της τεκμηρίωσης, ενώ παράλληλα να καλλιεργεί τη δημιουργικότητά του.

Το αρχειακό υλικό που χρησιμοποιείται προέρχεται από πολλές κατηγορίες αρχείων και στο πλαίσιο αυτής της διαδικασίας γίνεται προσπάθεια να γνωρίσει ο μαθητής το περιεχόμενο των συγχρόνων αρχείων, των οποίων η σημασία, στη χώρα μας, είναι υποτιμημένη.

Σε ό,τι αφορά ειδικότερα το Εμείς και ο κόσμος, έγινε επεξεργασία του υλικού του σχολικού εγχειριδίου (Γ΄ Δημοτικού). Στο πρόγραμμα που ετοιμάζεται (τα φύλλα εργασίας για τις πρώτες ενότητες είναι διαθέσιμα) περιλαμβάνονται τρεις ενότητες:

1 Κείμενα και εργασίες του σχολικού εγχειριδίου.

2 Γνωριμία με τα τεκμήρια: χρησιμοποιείται υλικό που απόκειται στα Γ.Α.Κ. Ευβοίας και έχει σχέση με το συγκεκριμένο κεφάλιο του εγχειριδίου.

3 Δραστηριότητες, με χρήση επιλεγμένων τεκμηρίων.

Σε επόμενη φάση, το υλικό αυτό θα ομαδοποιηθεί κατά θεματικές ενότητες, ώστε, με την κατάλληλη προσαρμογή, να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πλαίσιο και άλλων μαθημάτων, άλλων τάξεων.