Εκπαιδευτικά προγράμματα Οκτωβρίου - Νοεμβρίου 2007

Κατά το διάστημα 22 Οκτωβρίου - 30 Νοεμβρίου 2007 στα Αρχεία Νομού Ευβοίας θα λειτουργήσουν νέα εκπαιδευτικά προγράμματα που εντάσσονται στην ευρύτερη ενότητα "Η Χαλκίδα στα χρόνια της Κατοχής, 1941-1944" του κύκλου εκπαιδευτικών προγραμμάτων των Γ.Α.Κ. Ευβοίας "Πώς μαθαίνουμε για το παρελθόν". Τα ειδικότερα θέματα που θα καλυφθούν φέτος είναι τα εξής:

1) Τα χρόνια της πείνας και τα παιδικά συσσίτια στη Χαλκίδα
2) Το ραδιόφωνο και οι Χαλκιδέοι

Τα προγράμματα απευθύνονται σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (Δ΄ Δημοτικού - Γ΄ Λυκείου). Στο πλαίσιο αυτό έχουν ετοιμαστεί φύλλα εργασίας προσαρμοσμένα στην ηλικία των μαθητών, ανάλογα με τη βαθμίδα εκπαίδευσης και την τάξη. Για τις μικρότερες τάξεις (Α΄ - Γ΄ Δημοτικού), είναι επίσης δυνατό να ετοιμαστούν φύλλα εργασίας μετά από συνεννόηση και σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς. Για την καλύτερη προετοιμασία των επισκέψεων, είναι διαθέσιμα τα ακόλουθα βοηθητικά κείμενα που ετοίμασε ο συνάδελφος Γιάννης Σκαλιδάκης:

Η πείνα στην Κατοχή (για εκπαιδευτικούς)
Η πείνα στην Κατοχή (για μαθητές)
Τα παιδικά συσσίτια στη Χαλκίδα

Το αρχειακό υλικό που θα χρησιμοποιηθεί στο πλαίσιο των προγραμμάτων προέρχεται από ποικίλα δημόσια αρχεία και ιδιωτικές συλλογές.

Οι επισκέψεις θα πρέπει να πραγματοποιούνται κατά τμήμα. Για τον προγραμματισμό τους, παρακαλούνται οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοί να επικοινωνούν με το προσωπικό των Αρχείων Ν. Ευβοίας στα τηλ. 22210 85295 και 22210 61213, ώστε αφενός μεν να μη συμπέσουν περισσότερες επισκέψεις σχολείων, αφετέρου δε να επιλέγεται το καταλληλότερο κατά περίπτωση πρόγραμμα, ανάλογα με τις ανάγκες της κάθε τάξης.